Jump to content

Mary Clark


Recommended Posts

Ad: Mary
Soyad: Clark
Doğum: 25/07/1869
Irk: Amerikan
Karakter boyu: 1.70
Yapmak istediğim rol: Doktor 

 


 

Çocukluğu
Mary 25 temmuz 1869 yılında ABD’nin İndia’na şehrinin Carmel kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Rose ve Babası Adam Clark'tır

Annesi hemşire babası ise doktor olan Mary çocukluğunda ailesinin işlerinin yoğunluğu yüzünden zamanının çoğunu büyükannesi ve dedesiyle geçirmiştir. Ancak 7 yaşında dedesi ve büyükannesini bir salgın sonucu kaybetmiştir. Bu yüzden doktorluğa merak salmıştır. Büyüdüğü kasabada ki okul öğretim açısından çok düşük bir kalitede eğitim vermektedir. Bu durumu gören Adam Clark kızını kendi imkanlarıyla evinde eğitmek istemektedir. 9 Yaşında evin işlerini yapmaya devam eder sabahları kalkıp evin işini yapar sonra babası gelene kadar olan süreçte arkadaşları ile oyun oynar bu oyunlar esnasında bile Mary’in karakter özelliği olan soğukkanlı ve lider oluşu dikkat çekmektedir. Adam ve Rose gayet otoriter bir aile görünümündedirler bu nedenle Mary çocuk denilebilecek yaşta disiplin ve görev bilinci gibi olguları anlamış ve hayatına empoze etmiştir. 10 yaşına geldiğinde Babası onun bu doktorluğa olan ilgisine artık kayıtsız kalamamış ve Mary yavaş yavaş eczacılık ve merhem hazırlamak konusunda babasından dersler almaya başlamıştır. Hafta sonları babası ile doğa yürüyüşlerine çıkan Mary hem yürüyüş yapıyor hem babasının şifalı dediği bitkileri ve mantarları topluyordur. Bu zamanları babası ile geçirdiği en güzel yıllar olarak ileride hatırlatacaktır. Mary henüz 11 yaşında ilk hastasını kabul etmiştir kanadı kırık bir serçe. Bu serçeyi bulunca babasına götürmüş ancak babası doktor olmak istemiyor muydun? Sana öğrettiğim merhemi hazırla ve kuşun kanadına sürüp güzelce sar diyince Mary hem heyecanlanır hem sevinir. Mary kuşu tedavi etmiştir. Artık babası son kontrolleri tamamlamıştır kuş uçabilecek durumdadır. Serçeyi salması gerektiğini söyleyince Mary bizimle kalamaz mı diye sorar. Babasından şu sözleri duyar; Eğer doktor olacaksan hastalarının iyileştikten sonra gitmesine alışacak ve onlar için sevmeyi öğreneceksin. Annesi Rose Mary’in bu doktorluk sevdasını gelip geçici bulsada ilerde belki işine yarar diyerek pek karışmaz. Annesi kendi içinde pekte haksız sayılmaz. Mary okuyamamıştır doktor olmak için en kolay yol okullardan geçmektedir ancak atladığı bir durum vardır Mary'in inadı.

Gençliği

Mary 13 yaşında babasının muayenehanesinde babasının yanında hastalarla ilgilenir ve doktorluğu iyice öğrenmeye başlar. Okuyamadığı için olan teorik açığı bu şekilde pratik ile kapatmak istemektedir. Ancak babası ile yavaş yavaş arası açılmaya başlamıştır. Babası Adam bu açılma sorunu Marry'in ergenliğine bağlamaktadır ancak sorun ergenlikten kaynaklı olmadığını yakın zamanda anlayacaktır. Mary giderek muayenehaneye daha az gelmeye başlamış ancak geldiği zamanlarda tedavi ve teşhis koyma konusunda başarı göstermiştir. 15 Yaşında Mary artık kendini daha fazla doğa yürüşlerine veriyor daha fazla doğayı seviyordu. Sanki yeşil renk onun için yaratılmış doğal bir sakinleştiriciymiş gibi geliyordu. Mary doğaya çok bağlı bir karakterdi. Bir gün kendi diktiği bir ağacın yandığını görünce göz yaşlarına hakim olamamış ve o günden sonra ormanın ve yeşilin yanmaması için elinden geleni yapacaktı. 17 Yaşında Mary ve Adam arasında iyice sular ısınmış ve tartışmalar yerini kavgalara bırakmıştı. Artık ufak nedenlerden bile kavga edebiliyorlar Mary muayenehaneye neredeyse uğramaz hale geliyordu. Annesi Rose ise bu duruma üzülüyor ancak elinden birsey gelmiyordu. Annesi ile Mary sorunları çözebiliyor ancak babası ile bu sorunların aşılamayacağı belli oluyordu. Kavgaların nedeni ise aslında babası Adam’ın Mary’in ameliyat yapmaya ufak yaralanmalarda operasyona girmesine karşı çıkması ancak Mary'in istemesidir. Mary gün geçtikçe kendini ispatlıyor babası Adam ise daha hazır olmadığını savunuyordur.

Yetişkinlik

19 Yaşına kadar Mary tartışmalar ve kavgalar arasında büyümüş bir arkadaşını salgına kurban vermiş ve iyileştiremeyince adeta yeteneklerini sorgulamaya başlamıştır. Ancak desteği hiç ummadığı yerden babası Adamdan bulmuştur. Adam bu mesleğin en kötü yanının bu olduğunu herkesi kurtaramayacağını söylemiştir. Mary o gün aldığı bir karar vardır, O kadar iyi bir doktor olacaktır ki bir daha sevdiklerinden kimseye hastalık yoluyla ölüm yaşatmayacaktır. Bu amaçla muayenehane ye daha sıkı tutunur. 20 yaşında muayenehaneye kurt ısırması sebebi ile biri gelir Jack Travels uzun boylu renkli gözlü ve gayet karizmatik biridir. Mary tedavisine başlamıştır. Tedavi süresince onunla konuşmaktan gayet haz almış ve onu gözlem altında tutmak için bir süre kasabadan ayrılmamasını istemiştir. Jackte Mary ile konuşmaktan gayet haz almıştır. Bu ikili önce gayet iyi arkadaş olarak ilişkileri başlasada daha sonra içinde ki hislere yenik düşmüşlerdir. Jack bir gün Mary e gelerek kasabadan ayrılma fikrini söyler. Mary yıllarca bu kasabada kalmanın etkisi ile ilk başta ne yapacağını bilememiş ancak daha sonra babası ile olan kavgalar annesinin bu kavgalar sonucu çok yorulmasını hesaba katarak belki uzakta olmak kavgaları bitirir diyerek gitmeyi uygun görür. Blackwater kasabasına kadar giderler burda Mary ufak çaplı bir kaç merhem yapıp satar. Jack ise gezgin olmanın verdiği tecrübe ile hayvan avında uzmanlaşmış ve avlanıp et ve derilerini satarak para kazanmaktadırlar. Mary’in ünü git gide artmaktadır artık kasabalı doktor bulamadığında Mary e gidiyor Mary de bundan haz alıyordur. Jack bu arada Mary e silah kullanmayı kendini korumayı öğretir. Aradan yıllar geçer Mary artık yirmibeş yaşına gelmiştir bir gün Jack atının üstünde gelirken bir tuhaflık vardır. Jack okla vurulmuştur. Mary hemen onu tedavi etmeye başlar. Mary Jacki kurtarmayı başarır. Olay açığa çıkmıştır. Jack avlanırken kızılderililere yakalanmış kızılderililer onu okla vurmuş ancak öldürememişlerdir. Mary bu olayı zihninin bir kenarına kazıyacak ve kızıllara karşı bir nefreti hep olacaktır. Jack vurulduktan sonra karakterinde değişmeler başlamıştır. Jack giderek daha öfkeli bir ruh durumuna bürünmüştür. Mary sevgilisinin bu durumuna en yakın şekilde şahit oluyor ancak elinden birşey gelmiyordur. Agresif Jack ile 1 yıl daha geçiren Mary daha fazla dayanmamaktadır. Bunun üstüne Jack ile ettiği bir kavga sonrası Jack ile yollarını ayırmaya karar verir. Kavgalarına nispeten daha sakin geçen bir konuşma sonucu ayrılırlar. Mary artık daha içine kapanık bir ruh hali içerisindedir. Aradan uzun bir süre sonra kendini toparlayan Mary artık otuz yaşında ata binen silah kuşanmış acımasız soğukkanlı bir kadın haline gelmiştir.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...