Jump to content

Sunucu Kurallarımız


Recommended Posts

 • Administrators

Genel Kurallar

 • Hesap Paylaşımı / Hesap Devri

* Üyelerimizin kendi hesapları hiç bir şekilde başka bir kişi veya kişilere aktarılamaz. Hesabınızın tüm sorumluluğu size aittir.

* Örnekler:

* Günlük mesleğinizi yaptırmak için hesabınıza başka bir kişinin girip oynaması.

* Oyunun veya sunucunun incelemesi için başka bir kişinin girip oynaması.

 • Admin İnisiyatifi

* Sunucumuzda yapılan bir kural ihlali durumunda uygulanacak olan cezai işlemin şekli, süresi yönetim ekibi tarafından farklı uygulanabilir. Bu kararlar uygulandıktan sonra geri alınabilir veya değiştirilebilir.

* Yöneticilerin kendi aralarında yaptıkları oylamalarla uygunsunsuz görülen oyuncular doğrudan sunucudan uzaklaştırılabiliyorken; aynı zamanda rolcülerin yaptıkları hatalara göre belirli periyotlarda sunucudan uzaklaştırılmaları muhtemeldir. Yapılan bazı hatalara karşılık oyunculara sadece sözlü veya yazılı uyarı yapılabilir. Bu sözlü uyarıların ve yazılı uyarıların her biri forumdan duyurulmaktadır(https://forum.eightbornv.com/index.php?board=31.0).  Basit sebepler söz konusuysa “uzaklaştırma” ( süresi admin inisiyatifi doğrultusundadır ) ağır sebeplerde ise sunucudan süresiz uzaklaştırma uygulanabilir. Yazılı veya sözlü uyarıların adetine göre X bir oyuncu sunucudan süresiz olarak uzaklaştırılabilir.
Unutulmaması gereken en önemli algılardan bir tanesi, RP’nin doğrudan tiyatro gibi eğlenceli fakat bir o kadarda zor olduğudur. Tiyatro; rol arkadaşlarının birbirlerine oyun paslamasıyla güzelleşir ve eğlenceli hale gelir. Siz nasıl rol yaparak eğlenmek istiyorsanız, diğer oyuncularında eğlenmesi gerektiğini unutmamalısınız

* Alınan kararlara üyelerimiz "Destek Bildirimi" üzerinden itiraz edebilir. İtiraza verilen yanıtın olumsuz olması durumunda ısrarcı bir tutum sergilenemez. Israrcı tutumda bulunan kişiler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

 • Oyuncu Şikayetleri

* Oyuncu şikayeti açan kişiler kurallara ve şablona uygun şekilde konuyu açmak zorundadır. (Oyuncu Şikayet kuralları)

* Oyuncu şikayetleri forum adresimiz üzerinden [buradan] yapılmaktadır, yetkililerimize özel mesaj yoluyla şikayet yapılmamalıdır, yapılan hiçbir şikayet değerlendirilmeyecektir. Yaşanılan problemin üzerinden 24 saat geçmeden şikayet konusu açılmalıdır. 24 saat geçtikten sonra açılan şikayetlerin değerlendirilmesi yetkilinin kararına bağlıdır, hiç bir şekilde işlem yapılmadan kapatılabilir veya cezai işlem uygulanabilir. Şikayet eden veya şikayet edilen taraf yöneticilerin bu kararlarına itirazda bulunamaz.

* Sistemsel bir sorundan dolayı yaşadığınız kayıplarda tarafımıza kayıplarınızın giderilmesi için Video atmanız yeterlidir. (Kanıtsız kayıplar giderilemez.) ( Doğrudan yetklilere değil, forum üzerinden başlık açarak yapılmalıdır )

 • Yayıncı Kuralları

Yayın yapan yahut farklı bir yayında bulunan kişi veya kişiler hiç bir Eightborn oyuncusu hakkında kötü veya iğneleyici yorumda bulunamazlar. Bu konuda ki tavrımız nettir. Herhangi bir şekilde X bir oyuncudan memnuniyetsizlik durumunda forum üzerinden kişi hakkında şikayet talebinde bulunabilirsiniz. Bunu dışarıya yansıtmak kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde yaptığınız yayınlarda veya katıldığınız chatlerde kitle yönlendirmeye yönelik hareketler uzaklaştırma sebebidir. Yayıncılar kendi chatlerinden ve moderasyon ekiplerinden sorumlulardır. Bu tarz durumlarda moderasyon ekiplerinin ve yayıncının doğrudan müdehale etmesi gerekmektedir. Başka sunuculara, başka sunucuların oyuncularına veya EightbornV içerisinde yer alan oyunculara laf atması, tartışma çıkarması veya devam etmesi yasaktır.

Yayın esnasında oyuncuların, oyundan kopmamaları gerekmektedir. Donate, host vb. durumlarda rolde “s” vermek, tepkisiz kalmak veya ansızın uzaklaşmak yasaktır.

* Yayın esnasında yetkililerimizin ani müdahale etmesi gereken bir durum yaşadığınızda oyun ekranınızı yayına vermemelisiniz. (Bugda kalmak, sürekli ölüp dirilmek, bir yere ışınlanmanız vb durumlar) 
 

 • Yönetim ekibine / Yetkiliye karşı tutum

* Yetkililerimize karşı hakaret, aşağılama vb hareketler yasaktır. Yetkililerimize karşı sergileyeceğiniz tutumlara ve üslubunuza dikkat etmelisiniz.

 • Karakter Başvurusu Kuralı

* Karakter başvuru formunuzu kesinlikle kendiniz doldurmalısınız, bu bilgileri harici yollarla elde etmeye çalışan kişilerin kuponu iptal edilecek ve bir daha başvuru hakkı olmayacaktır.

* Karakter başvurunuzun durumunu yetkililerimize özel mesaj yoluyla sorgulatmak, forumda vb konu açmak yasaktır.

 • Oyun Modu Paylaşımı

* Forum üzerinden veya özel mesaj yoluyla yollanılan link dosya vb herhangi bir içeriğin indirilmesi, yüklenilmesi, gönderilmesi, kullanıcının sorumluluğundadır. Olası problemlerden yönetim ekibimiz sorumlu değildir.

 • Bakiye Yükleme - İade hk.

* Düzenlenecektir.

 • Haksız Kazanç

* Oyun içerisinde ki mal varlıklarınızı hiçbir şekilde gerçek para karşılığında satılamaz, ticarete dönüştürülemez. Tespiti halinde iki tarafta sunucumuzdan uzaklaştırılır.

* Oyun içerisinde ki mal varlıklarınızı hiçbir şekilde başka bir oyuncunun karakterine veya sizin  başka bir karakterinize aktarılamaz. Tespiti halinde iki tarafta sunucumuzdan uzaklaştırılır.    *Birlik liderleri, birliğe ait olan mal varlıklarının devrini yapmak istediğinde yönetimden izin almalıdır, yönetim onayı dahilinde yeni birlik liderine mal varlığı aktarılabilir.

*Oyun içerisinde ki yaşanılabilecek açıkları kullanarak haksız kazanç elde etmek kesinlikle yasaktır. Tespiti halinde olaya dahil olan taraflar sunucumuzdan uzaklaştırılır. Eğer çevrenizden herhangi biri böyle bir ihlal yapıyor ve buna sessiz kalıyor, bildirmiyorsanız kalıcı olarak sizde uzaklaştırılırsınız. Unutmayın ki "bug abuse" ile elde edilen kazançlar sadece başkalarının hakkına girmek, emeklerini çalmak demektir. Lütfen yapmayın, yapana müsaade etmeyin ve bildirin. Bildirin ki sizin de hakkınız yenmesin. 

 • Irkçılık ve Üslup

* Sunucumuzda kesinlikle ırkçı söylem ve hareketler yasaktır.(Bunların neler olduğu ve nelerin cezai işleme tabii olduğu yönetimin inisiyatifindedir. Yapacağınız rollerde bu konu ile alakalı bir kuşkunuz var ise yapmadan önce yönetim ile iletişime geçiniz.) (Örnek: N Word kullanımı kesinlikle yasaktır.)

* Sunucu içerisinde IC olarak küfür kullanımı serbesttir fakat buna belirli filtreler çerçevesinde izin verilmektedir. Din, dil, ırk ve milli değerlere hakaret etmek kesinlikle yasaktır.
 

* Sunucuda ki herhangi bir oyuncuya OOC olarak küfür veya hakaret etmek kesinlikle yasaktırIC küfür serbest bahanesiyle OOC kin sömürülemez.Oyuncuların birbirlerini OOC olarak kışkırtması, rol dışına çıkmaya zorlaması, ceza almasını sağlamak için kişilerin OOC sorunlarını dile getirmesi kesinlikle yasaktır.

* Herhangi bir kişiyi veya grubu hedef alan ima, gönderme ve saldırı gibi iğneleyici, kışkırtıcı tavırlarda bulunulduğu taktirde cezai işlem uygulanmasının inisiyatifi yönetim ekibine aittir. Bu kararlara itiraz edilmemelidir.

 

* Bulunduğunuz rol dahilinde asla ama asla OOC’e başvurmamanız gerekiyor. “rol dışı konuşuyorum ancak bu rolü kabul etmiyorum, böyle rol olmaz, fail rp yapıyorsun vb.” şeklinde bir konuşma sergilediğinizde sunucudan geçici/süresiz uzaklaştırılırsınız. Şikayetçi olduğunuz konuları direkt olarak oyun yetkililerine ulaştırmanız ve oyun yetkilisinin size dönüş sağlayacağı zaman içerisinde rolü asla bölmeden devam etmeniz gerekmektedir.

 • OOC Reklam

* Sunucumuzda veya bize ait olan platformlarda kesinlikle başka platformların vb reklamını yapmak yasaktır.

 • Diğer

* Başka bir sunucuda oynamak veya “X” sunucuların “WL” listesinde bulunmanız yasaktır. Eğer herhangi bir sunucu içerisinde oynadığınız farkedilir veya duyulursa açıklama yapmaksızın EightbornV sunucusuna giriş yetkiniz alınır. ( Rollerin bölünmemesi, pasif kalınmaması ve geçmişte yapılan sömürüler sebebiyle bu kural eklenmiştir )

* Sunucu ve Teamspeak “IP” adreslerini gizlemek / paylaşmamak zorunludur. Bu konuda tüm “WL” oyuncularımıza güvenmekteyiz. Yayın esnasında veya elinizde olmayan sebeplerden ötürü bahsi geçen adres ifşalanırsa çok hızlı bir şekilde yetkililere ulaşıp, durumu bildirmeniz gerekmektedir.

* Sunucu içerisinde “ses değiştirme” programı kesinlikle yasaktır. Kaliteli ve doğru efektler rol desteği için kullanabilir.

* Mikrofon kullanmak zorunludur. Dilsiz tarzında yüksek emote kullanım yeteneği ve tecrübesi isteyen roller için forum üzerinden başvuru talebi oluşturunuz.

* 15 gün süreyle aktif olmayan kullanıcıların sunucuya giriş yetkileri alınır ve başvuruları iptal edilir. Özel durumlarda ( sağlık, ailevi vb. ) lütfen yetkililere bildiriniz.

 

 • Like 8
 • Thanks 5
 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
 • Administrators

Oyun Kuralları

 • NonRP

* Kullanıcılar, oyun içerisinde kendi karakterlerini oyun mantığında canlandıramazlar. Karakterin içinde olması gereken durumu tasvir etmemek, dış koşulları göz ardı etmek, oyunda karşılaşılan olumsuz fiziki koşulları göz ardı etmek yasaktır.

* Örnekler:

* Bıçağını iç çamaşırına saklamış gibi bir role girmek istiyorsanız, bu rolün daha öncesinden gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. (İstenildiği taktirde kanıt sunulacak şekilde.)
* Yüksek bir köprüden aşağıya düşen bir karakter, bir şey olmamış gibi devam edemez.
* Çatışma sırasında yara alan biri, hiç bir yara almamış gibi davranamaz. Tedavi ve yaralı rolü yapmalıdır.
* Elleri bağlanmış bir kişi hiç bir şekilde ellerini kullanıyor gibi rol yapamaz.
* Üzerinizde sistemsel olarak bulunan bir eşya üzerinizde değilmiş gibi bir rol yapılamaz. Arabada veya evde saklamak istediğiniz bir eşya varsa bunların sistemsel olarak ev deposunda veya araç bagaj/torpido bölmelerinde bulunması gerekiyor.

 • Yasaklı Roller

* Oyun içerisindeki aşağıdaki rol yapıları yasaklanmıştır. Kullanıcılar bu rol yapılarını karakterlerine uygulayamazlar. Oyun içerisinde canlandıramazlar.

* Örnekler:

* Hiç bir terör örgütünün rolü yapılamaz.
* Tecavüz rolü yapılamaz.
* Kaçırılan kişinin sadece doğruyu anlatmasını sağlayacak ilaç enjektesi vb. yöntemler kullanmak.
* Yalan makinesı gibi cihazların kullanılması.
* Araç plakasının düşmesi, çıkarılması. (İllegal mekanik harici.)
* Acıya tamamen duyarsız hale getirecek ilaçların kullanımı. (Sakinleştirici gibi azaltıcı etkiler hariç tutulur.)
* Acıya duyarsız hastalıklara sahip karakter yaratmak.
* Üstün zeka seviyesine sahip karakter yaratmak.
* Aracın çok gizli bölmelerinde silah ve uyuşturucu taşımak.
* Ev veya İşyerinde saklanan silah veya uyuşturucunun hiç bulunamayacak şekilde gizlenmiş olması.

 • Hile ve 3. Parti Yazılım

* Sunucumuzda hile ve diğer oyunculara üstünlük sağlayacak 3.Parti Yazılımların kullanımı yasaktır. Kullanımının tespiti halinde kullanan kişi sunucumuzdan kalıcı olarak uzaklaştırılacaktır. Eğer çevrenizden herhangi biri böyle bir ihlal yapıyor ve buna sessiz kalıyor, bildirmiyorsanız kalıcı olarak sizde uzaklaştırılırsınız.

 • Meta - IC&OOC Mixing

* Oyun dışı herhangi bir sesli veya yazılı platformda plan yapmak; bu planı oyuna yansıtmak, karakterinizin bilmediği bir bilgiyi oyun dışında öğrenip, oyunda uygulamak “Meta”dır. Tamamen yasaktır.

* Örnek:

* Bir arkadaşınız “Discord” üzerinden saldırıya uğradığını bildirdi. Hatta CK olacak. Üzerinde telefonu bile yok ve zor durumda olduğu için “Oğlum atla gel işte, şuradayım. Öldürüyolar lan” bilgilendirmesiyle size ulaştı. IC olarak böyle bir bilgiye sahip olmadığınız için arkadaşınızı kurtarmaya gidemezsiniz.

 • Araç Kullanımı ve Trafik

* Gerçek fizik kurallarına göre mümkün olmayan fakat oyun fizik motorundan kaynaklı mantık hatalarında kullanıcılar gerçek hayat fizik kurallarına uymak zorundadır. Aynı koşula bağlı olarak offroad vb. (Dağlık, tümsek vb) koşullarda kullanıcılar kullandıkları aracın özelliklerine ve gerçeğe uygun şekilde araç kullanılmalıdır. (Özel olarak bunun için yaptığımız offroad sürüş sistemimiz bulunmakta fakat bu sistemin suistimal edilmemesi gerekmektedir.)

 • Silah Kullanım Kuralları

* Karakterinizin eline herhangi bir silahı almak istediğinizde bunu emote ile belirtmeniz gerekmemektedir. (Animasyon sistemi bu açığı kapatmaktadır.)

* Karakterinizin üzerindeki silahlar gerçekçiliğe uygun bir şekilde taşınmak zorundadır. 

* Ateşli silah kullanan bir kişinin üzerine saldırma eyleminde (Yumruk, sopa, bıçak, fener vb yakın silahlar) bulunmak non-rp veya fear rp ihlali olarak değerlendirilmemektedir. Bunun yapılan rollere daha çok şans tanımak için farklı bir sistem geliştirilmiştir. Ateşli silah kullanan bir kimseye yakın silahlarla saldırılması durumunda;

* Saldıran kişi ateşli silah kullanan kişi veya kişilere karşı saldırırken yenik düştüğü (Sistemsel olarak öldüğü) durumda 1 CK puanı veya Kalıcı yara iznini otomatik olarak vermiş olur. Hangisinin uygulanacağı ateşli silah kullanan kişinin veya kişilerin inisiyatifindedir. ( Eğer kişi kalıcı yara seçeneğini tercih ediyorsa hangi bölgeye uygulanacağı do kanalı üzerinden karşılıklı olarak anlaşılmalıdır.) (Bir rol içerisinde sadece tek sefer uygulanabilir.) (Rolün içerisinde olay ile ilişkisi olmayan kişilerin müdahalesi durumunda kural geçersiz sayılacaktır.)

* Saldıran kişi ateşli silah kullanan kişiye karşı saldırırken başarılı olduğu durumda, ateşli silah kullanan kişi bahsi geçen izinlere sahip değildir. (Sunucumuzda ki yakın saldırı silahlarının hasarları revize edilmiştir.)

 • “Fail RP” nedir? ( Powergaming ve LowRP tek kural altına alınmıştır )

* Gerçek hayat mantığına uygun olmayan durumları; rolünüze taşımanızdır. Gerçeğin dışına çıkmanızdır. En önemli temel kurallardan bir tanesidir.

* Örnek : “Yaralı bir durumda yerde yatıyorken, aniden ayağa kalkıp hiçbir şey olmamış gibi birilerinin peşinden koşma” – ” Yüksek bir yerden düştüğünüzde, yaralanmamış gibi davranış sergilemeniz ” – ” Büyük bir kaza sonrası tedaviniz yapıldı fakat tedavi sonrası hiç yaralanmamış gibi hareket etmeniz / davranış segilemeniz” vb. bir çok durumlar.

 

 • “RDM, VDM” ( Random DM – Vehicle DM ) 

* Rol yapmadan diğer oyunculara rastgele bir şekilde zarar veremezsiniz. Bu tarz durumlarda rolcünün, rolsel olarak mantıklı bir sebebe ihtiyacı vardır. Tıpkı gerçek hayatta ki gibi düşünebilirsiniz. Unutmayın, bir insana saldırdığınızda; sebebiniz ne olursa olsun sonuçlarına katlanmak zorundasınız.

* Kasti olarak (rol dışı) araç ile diğer oyuncuları ezmek/zarar vermek. Rol içerisinde kaza ile birini yaralamanız durumları veya planlı rolsel saldırılar buna dahil değildir. Yanlışlıkla dahi olsa, rol içerisinde birine çaptığınızda; durumla alakalı role girmek zorundasınız. (Herhangi bir bug veya lag bu duruma dahil edilmeyebilir. Tüm oyuncularımız sunucu taraflı bir sorun yaşandığında, kaza veya yaralanma olmamış gibi rollerini bölmeden devam edebilirler.)

 • Revenge Kill

* Girdiğiniz bir kavga veya çatışma rolünde eğer sistemsel olarak can barınız sıfırlanır ve ölürseniz karşı tarafa tedavi edildikten bir saat içinde saldırı düzenleyemezsiniz. Bu süreç IC olarak karakterinizin iyileşme ve kendine gelme sürecidir. Grup üyeleriniz bu kurala dahil değildir. Şahıs olarak siz karşı atak yapamazken ekip üyeleriniz yapabilir. 

 • Gang Brawl

* Anlaşmalı Gang Brawllar sırasında ateşli silah kullanmak, drive-by yapmak yasaktır.

 • Drive-By

* Drive-By sırasında araçtan inmek kesinlikle yasaktır. Drive-By yaptıktan sonra rota tekrardan aynı bölgeye döndürülemez, hızlıca kaçmanız gerekmektedir.15 saniye içerisinde Drive-By bölgesinden ayrılmak zorundasınız. Aynı bölgeye veya aynı kişi/kişilere 24 saat içinde tekrar saldırıda bulunulamaz. 

 • CK ( Karakter ölümü )

* Yaşamınıza son vermek:
- Oynadığınız karakteri kendi kararınızla öldürebilirsiniz. Ölümüne karar verdiğiniz karakterin tüm mal varlığı, tanışıkları, benliği, ismi ve cismi tamamen ortadan kalkar. Karakteriniz silinir.
İntihar rolünü yaptıktan sonra karakterinizi kendiniz silebilirsiniz. Ancak mal varlığınızı bir başka karaktere transfer etmeniz yasaktır. Sistemsel olarak yazmış olduğumuz detaylı log sistemi sayesinde bu durum yetkilililer tarafından farkedilmektedir. Böyle bir sömürü gerçekleşirse sunucudan süresiz uzaklaştırılırsınız.

* Birini öldürmek:
- Bir karakteri öldürmek istediğinizde (Geçerli sebebiniz var ise) CK başvuru formumuzu doldurmanız gerekmektedir.

* CK Puanı sistemi:
- CK Başvuru formunuz kabul edildikten sonra iki tarafında 3 adet CK puan hakkı vardır, 3 adet CK puan hakkı kaybeden kişinin karakter ölümü gerçekleştirilir.CK Savaşı başladığından itibaren mal varlığınızı aktaramazsınız.(?) CK Başvuru formu kabul edilen kişi siz olduğunuz için ilk saldırıyı siz gerçekleştireceksiniz. Kaybeden tarafı emote yolu ile bilgilendirmeniz gerekmektedir. (/do 2 CK puanınız kaldı) CK başvurunuz kabul edilmediği taktirde karşı tarafı CK puan hakkı kaybına zorlayamazsınız.

 • Güvenli Bölge Kuralı

* Sunucumuzda güvenli bölge işleyişi; gündüz ve gece mantığıyla çalışmaktadır. Gündüz vakti kalabalık noktalar, şehir merkezi, moteller, sokaklar özetle aklınıza gelebilecek tenha olmayan her yer güvenlidir. İllegal roller yapılamaz. Ancak gece çöktüğünde işler değişir. Havanın karanlık olduğu her dakika illegale açıktır. Gece gündüz kavramını oyun içi saat bazında  19:00 – 07:00  olarak düşünebilirsiniz. Bu saatler arası tenha olmayan yerler güvenlidir.

* Sabit güvenli bölgeler : Polis Departmanları, Hastaneler, Devlet Binaları. Bu noktalarda illegal kesinlikle yapılamaz. Ancak karşı taraf buna müsade ederse role girilebilir. İzin alma işlemi /do komutuyla yapılmaktadır. Örneklendirme : /do güvenli bölgede illegale izin verilmekte midir? şeklinde sorulup karşı taraftan olumlu veya olumsuz cevap almak zorundasınızdır. Önemli kurallardan bir diğer ise; oyuncular sırf güvenli bölge içerisindeler diye birbirlerini kışkırtamazlar.

*Güvenli bölgeler dışında başlamış ve süregelen illegal roller; güvenli bölgelere kaçarak durdurulamaz. Sömürü yasaktır.
Güvenli bölgeler : Polis Departmanları, Hastaneler, Devlet Binaları, WL Meslek yerleri ve Meslek yerleri.( Kişilere özel meslek/mekan bölgelerinde bu kural geçerli değildir.)

* Güvenli bölge haritamıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • IC/OOC Dolandırıcılık

* IC Dolandırıcılık rolleri serbesttir, herhangi bir kısıtlamamız yoktur. OOC Dolandırıcılık kesinlikle yasaktır. 

 • Soygun, Gasp, Hırsızlık, Haraç, Fidye

 *Soygun
* Market Kasası soygunu : 
- Şehirdeki bir çok marketin kasası soyulabilmektedir. Sistem size marketlerin kasasında bulunan ücretin %85’ini ve de boş geçilmemesi adına belirli miktar sabit bir para sağlamaktadır. Minumum 2 kişiyle soygun yapılabilir. Motor kullanımı yasaktır. Minumum 2 gün IC planlama ve min. 25 dakika soygun rolü. Silaha ihtiyaç var.

* Kuyumcu soygunu : 
- Kuyumcu soygunu içini bir silaha ihtiyaç duymaktasınız.  Bu soygunu minumum 2 kişiyle gerçekleştirebilirsiniz. Çalınan malzemeler yine gizli tutulan bir NPC’ye satılır. Motor kullanımı yasaktır. Minumum 2 gün IC planlama ve min. 25 dakika soygun rolü.

* Banka soygunu : 
- Banka soygunu büyük bir suçtur ve yapılması kolay değildir. Bu sebeple kazancı da hiç fena değildir. Banka soygununda ki gerekli malzemeler için IC bağlantılar kurulmalıdır. Minimum 4 kişiyle soygun gerçekleşebilir. Motor kullanımı yasaktır. Minumum 5 gün IC planlama ve minumum 60 dakika soygun rolü. Bankaların boyutuna göre gerekli malzemeler değişkenlik gösterebilir.

 
* Gasp
* Polis ekipmanları hiç bir şekilde gasp edilemez.
* Kişinin üzerinde ki paranın ve ekipmanların hepsi gasp edilebilir, bir limit yoktur. Bir kişi 24 saat içinde en fazla 3 kez gasp yapabilir. Gasp rolü içerisinde bulunan herkesin gasp hakkı azalır.

 * Haraç
* Sunucumuzda haraç rolleri baron tarafından kontrol edilmektedir. Detayları IC olarak oyuncularla paylaşılmaktadır.

* Fidye
* Fidye rolleri yönetici onayı ile yapılmaktadır. Bunun için Fidye rolü başvuru formunu doldurmalısınız.

 • Kaçırma/Kaçırılma Kuralı

* Bir kişinin kaçırılabilmesi ve tutsak edilebilmesi için mantıklı bir sebep olması gerekir. Bu sebeplerin ortadan kalkması halinde kişi serbest bırakılmalıdır. Aksi halde mağdur eden kişi ceza alır.

* Bir kişinin yeniden kaçırılabilmesi için en az 1 gün geçmesi gerekir. Kaçırılan kişi en fazla 2 saat tutsak edilebilir. İki taraf arasında anlaşılırsa rol kapsamında süre istenilen oranda esnetilebilir. (Yetkili onayı ile bu maksimum süre arttırılabilir.)

 • Kalıcı Yara Kuralı

* Bir karaktere kalıcı yara vermek istiyorsanız o kişiden Kalıcı Yara izni almalısınız, aksi taktirde rolü gerçekleştiremezsiniz.(Dahil olan roller: Kişinin istenilen herhangi bir bölgesine kalıcı bir yara bırakmak.)(Do komutu üzerinden anlaşma zorunluluğu vardır. Örnek: /do Kalıcı yara izni veriyor musunuz? (Göğüs bölgesine) /do Kalıcı yara izni veriyorum fakat bölgeye izin vermiyorum, kol bölgesine veya bacak bölgesine izin veriyorum. )

 • Sunucuda Var Olmayan Birlik/Kişi Rolü Yapmak

* Sunucu içerisinde var olmayan birlik/oluşum üyeleri gibi hareket edip rol yapılamaz.

* Örnek;

* Jack_Russel kendini eski belediye başkanı gibi tanıtamaz.

* Jack_Russel kendini CIA ajanı olarak tanıtamaz.

 

 • -İllegal işleyiş ve birlik kuralları

Şahsi illegal rol yapanlar;

 • Şahsi illegal olduklarını Discorddaki #şahsi-illegal-bildirim odasına bildirmeleri gerekiyor.
 • Şahsi illegaller sadece şahsi olarak illegal rol yapabilirler. Soygun ve benzeri rollerde diğer şahsi illegal rol yapan kişilerle beraber rol yapabilirler. 
 • Şahsi illegaller başka şahsi illegaller ile grup olma kararı aldıklarında, #illegal-bildiri üzerinden yeni gruplarını belirtmek zorundadırlar. ( Bu sadece şahsi illegal rol yapan kişiler için geçerlidir. ) DOC ile tanışmaları, grubun yaptığı rollere göre illegal yönetim ekibi tarafından uygun görüldüğünde gerçekleşecektir.
 • Şahsi illegallerin aylık 2 adet pistol alma hakları bulunuyor. Pistoller DOC ile bağımsız olarak bir silah tüccarı tarafından alınacaktır. (DOE)
 • Şahsi illegaller illegal ekiplerden görev alabilir. Ancak bu görevleri şahsi olarak ve kendi ekipmanlarıyla gerçekleştirmek zorundadır, illegal ekiplerden ekipman desteği alamaz. Ekipler aynı anda sadece bir adet şahsi illegal ile anlaşma yapabilir, bahsi geçen anlaşma bitmeden başka bir şahsi illegal ile çalışamazlar. Şahsi illegal eğer görev olarak farklı bir ekibe yönlendirilmişse (Saldırma, Drive-by türevi görevler),  görevi veren ekip rol gerçekleştirdikten sonra karşı ekibe 24 saat boyunca herhangi bir saldırıda bulunamaz. (Şahsi illegallere hiç bir şekilde başka bir ekibin üyesini kaçırma görevi verilemez.) Görevlerde ele geçirilebilecek silah vb ekipman durumunda, bu ekipmanlar şahsi illegale aittir. Bu görevler iş bazlı çalışmalardır, ekibin dostu, çalışanı gibi bir rol yapılamaz. İllegal görev sırasında şahsi illegalin yapacağı şeyler ona bağlıdır, rol sırasında kişi yönlendirildiği ekiplede anlaşıp farklı bir role girişebilir. Görevi gerçekleştirme zorunluluğu yoktur, gerçekleştirip gerçekleştirmemek şahsi illegale bağlıdır. Tüm sonuçlar rolsel olarak gerçekleşecektir. Görev rollerinin para karşılığı yapılma zorunluluğu vardır. (Farklı bir şekilde yapılmak isteniyorsa, yetkililerden onay alıp yapılmalıdır.)
 • Şahsi illegaller hiç bir şekilde illegal birliklerden destek talep edemez, kendi problemlerini, düşmanlıklarını kendisi halletmek zorundadır.

İllegal ekipler;

 • İllegal ekipler maksimum 6+1 kişi olabilir. İllegal bir çatışma vb durumlarda en fazla 6 kişi çatışmaya dahil olabilir, +1 gözetleme amacıyla orada bulunabilir, hiç bir şekilde çatışmaya dahil olamaz.
  * Bir illegal ekip hiç bir şekilde başka bir illegal ekibe maddiyat veya ekipman desteğinde bulunamaz.
 • Bir illegal ekip hiç bir şekilde farklı bir illegal ekibin olayına dahil olamaz. Ekiplerin iç ve dış ilişkileri kendilerini ilgilendirir. ( O benim eşim, o benim öz kardeşim, o benim kaç yıllık dostum gibi sebeplerle dahil olunamaz. Farklı illegal ekiplerde bulunarak zaten bu olaylar göze alınmıştır. )
 • İllegal ekipler hiç bir şekilde ortak bir illegal iş yapamaz. İstisnai durumlar DOC tarafından IC olarak belirtilecektir.
 • Bir illegal ekip en fazla bir adet illegal işe sahip olabilir. (Kumar, Dövüş, Buz büyüsü vb vb)

 


 

İllegal iş kuralları;

 • Elde edilen illegal işin yönetimi sadece tek bir ekipte bulunabilir. (İlk etapta IC admin rol ekibi tarafından iş yapılmaktadır.)
 • Eğer elde edilen iş, üretim üzerine dayalı ise sadece yöneten birlik ve birlik üyeleri tarafından yapılabilir, farklı bir birliğe paslanamaz. Üretilen eşyaların minimum satış fiyatları DOC tarafından IC olarak bildirilecektir. (Bildirildiğinde bu kısma yazılacak)
 • İllegal işe sahip olmak isteyen ekip, öncelikle sözcü ekibine başvurmalı, sözcü ekibinden onay aldıktan  ve yöneten birliğin bilgilerini aldıktan sonra, birliğe saldırı düzenleme hakkına sahip olur.
 • Elde edinilmek istenen illegal işe sahip olan birlik lideri yakalanıp, sözcü ekibine getirildiğinde, iş başarılı olan ekibe devredilir. IC olarak bunun detaylı bilgilendirmesi DOC tarafından yapılacaktır.
 • Sözcü ekibinden bilgi alındığında yakalama/çatışma/saldırma rolü gerçekleştirilmelidir, sadece bilgi amacıyla bunu sormak yasaktır.
 • İllegal işi kaybeden birlik 1 hafta boyunca tekrar saldırı düzenleyemez. (Herhangi bir iş için)
 • Saldırı düzenleyip başarılı olamayan birlik 48 saat boyunca tekrar saldırı düzenleyemez.
 • Kazanan birliğe sadece kaybeden birlik 1 hafta boyunca saldırı düzenleyemez, diğer birlikler için bu kural geçerli değildir. Kazanan birlik, kazandıktan 48 saat sonra tekrar saldırıya maruz kalabilir. (Bu saldırılar için 3. madde unutulmamalıdır.)
 • Kaybeden birlik her ne şartlar altında olursa olsun, ürettiği veya stokladığı tüm malzemeleri DOC'a teslim etmek zorundadır.
 • Bu roller esnasında CK Talepleri göz önünde bulundurulacaktır.

 


* İllegal ekipler arasında silah ve illegal eşya ticareti yapılabilir, bunlar para karşılığında yapılma zorunluluğu vardır. Silah ve illegal eşyaların minimum satış fiyatları DOC tarafından IC olarak belirtilecektir.

 • Polise karşı kurallar

* Aşağıdaki durumlar kesinlikle Non-RP olarak kabul edilir, yapılmamalıdır.

* Polis bir suçluyu kovalarken, polis aracını takip etmek, suçluyu polislere yardım etmek için kovalamak.

* Polis araçları tarafından sıkıştırılmışken araç ile kaçmaya devam etmek. (Kutu pozisyonunu çarparak açmak.)

* Yanına mantık çerçevesi içinde gidilemeyecek olan polisin yanına gitmek, beklemek. (Swat ekibinin yanına gitmek, panzer arkasında beklemek, keskin nişancının yanına gitmek)

* Polis ekipmanları hiç bir şekilde lootlanamaz.

* 911 çağrı hattından sahte ihbar vererek, pusu kurma ve saldırı rolleri yapılamaz.

* LSPD'ye ait her türlü mekana saldırı düzenlenmesi yasaktır.

* Birlik üyeleri 911 ihbarı ile polis desteği çağıramaz. (Sivil roller buna dahil değildir.)

 • İllegal Birliklerin polise sığınması

* İllegal bir birliğin, başka bir illegal birlikle olan sorunları için departmana sığınması veya departmandan yardım istemesi OOC olarak yasaklanmıştır.
Örnek olarak X bir mafya birliğinin üyesi, Y bir çete birliği tarafından kaçırıldığında çözüm için 911 ihbarı vermek veya doğrudan departmana başvurmak gibi.
 

 • Muhbir, sorgu rolleri kuralları:

* Muhbir

- Sunucumuzda muhbirlik rolleri Maxiell tarafından yönetilmektedir. Muhbirlik rolü için onay almanız ve ona göre bu role girişmeniz gerekmektedir (IC yollar ile başvurup, OOC olarak kural anlaşması yapılacak.), onay almadan bu role girişmek yasaktır. Geriye kalan tüm muhbirlik detayları IC ve OOC olarak anlaşılan kişilerle paylaşılacaktır. Muhbirlik yaptığınız birlik bunu farkederse otomatik olarak CK savaşı açma hakkına sahiptir, Muhbir 1 CK puanı eksik olarak başlar. (Forum üzerinden [CK Savaşı formu] doldurulmadan rol başlatılamaz.)(CK Savaşı birlik üyeleri ve muhbir arasında olur.)
Bir illegalin yakalandığı suçun haricinde bilgi paylaşımında bulunmasının istenmesi durumu Muhbirlik rolüne girer, kişi yakalandığı suçun dışında bilgi vermeye kesinlikle zorlanamaz. Muhbirlik anlaşması yapılmalıdır.

* Sorgu Rolleri

- Sorgu rolü öncesi Miranda haklarınız kesinlikle size okunmalıdır, okunmadığı taktirde sorgu geçersiz sayılır(IC olarak).

- Sorgu rolleri sırasında kamera kapatma (LSPD yetkilisi harici) rolü yapılamaz. 

- Sorgu rolüne giren illegal şahıslar, polisin ilettiği sorular ve yönelttiği fırsatlar doğrultusunda geçerli bilgilerin paylaşımında bulunabilir(Yakalandığı suç ile alakalı). Bu paylaşımlar doğrultusunda polis, cezaii işlemde indirim yapma hakkına sahiptir.

 • Basın Birliği kuralları

* İllegal birlik veya kişiler hakkında yapılacak haberlerin rolünün kesin olarak yapılması gerekir, çektiğiniz ekran görüntülerinin veya video kaydının alınması gerekir.(Kanıtlar yönetim tarafından talep edilebilir.)
* Badcop rollerinin ifşası veya DoC birliğinin ifşası gibi rollerin yapılması yasaktır.


* CK Hakkı
- İllegal birlikler alehinde yapılan haberler sonucu, haber içeriğine bağlı olarak CK Hakkı yönetim tarafından madur olan birliğe verilebilir. İnisiyatif yönetim ekibindedir.
- İllegal birlikler alehinde yönetim tarafından bir haber yapılması istenmesi halinde, haberci ve kanal her türlü CK yaptırımından muaf tutulur.

 • Don of City Kuralları

* Bu birlik sunucudaki illegal düzeni sağlamak için kurulmuştur. Bu birliğe yönelik; ihanet, saldırı, pusuya düşürme, gasp, soygun, kaçırma vb. rollerin yapılması yasaktır.
Oluşumda yer alan karakterler şehirde tanınıyor sayılmaktadır. Buna bağlı olarak, DoC'a bağlı karakterlere karşı Fear RP rollerine dikkat edilmesi gerekir.
 
* Don of City'nin mekanı olarak bilinen (Harita gelecek) bu bölge tarafsız bölge olarak kabul edilir. Bu bölgede, OOC gezmek, izlemeye almak vb eylemler kesinlikle yasaktır. Bu mekan herkese açık olmayan ve davet edilmedikçe kullanılmayan bir mekandır. Bu mekanda tarafsız bölge kuralları geçerlidir.
 
* Birlik üyelerinin karşı taraf onayı almadan CK, kalıcı yara, soygun vb illegal rol izinleri bulunmaktadır.

* Oyuncu birlikleri tarafından buradaki kural ihlallerinden doğacak sorunlarda, oyuncu birliklerinin alehine kararlar alınmasına yol açabilir. Bu konudaki sorumluluk birlik yetkililerine aittir. Üye alımları bu nedenle dikkatli yapılmalı ve birlik üyeleri bilgilendirilmelidir.

 • Tarafsız Bölge Kuralı

* Sunucu içerisinde tarafsız toplantı çağrılarında IC tuzak rolleri yapılamaz. Toplantı boyunca ev sahibi ve katılanlar kavga, silahlı çatışma rolleri yapamazlar. Toplantı çıkışı baskın vb roller yapılamaz. 

* Admin kararı/izni ile polis veya birlikler bu kuraldan muaf olabilir. 

 • Yasaklı Birlikler 

* Aşağıda belirtilen rol içerikleriyle sunucuda yapılan roller yasaktır. (Adminler role bağlı esnetmeler yapabilir, özel izin verilebilir. Yönetim izni harici bu konseptler uygulanamaz.)

- Terör Örgütleri.
- Hitman/Özel Suikast Timleri.
- Devlet Bağı/Derin Devlet
- Irkçı Örgütler.

 • Birlik Liderleri

* Birlik yetkilileri kaçırılması halinde; bu kişilere yönelik üzerine tükürülme, tuvalet vb onur kırıcı veya rencide edici rollerin yapılması yasaktır. (Karşı taraftan izin alınması gerekmektedir.)

 • Onaylı Hood Kuralları

* Bir birliğin hood onayı alabilmesi için forum üzerinden [Hood Başvurusu] yapması gerekmektedir. Hood onayı yönetim ekibi tarafından onaylanmaktadır.

* Birliklerin Hood onayı kazanmasıyla, o bölge bağzı ayrıcalıklar elde ederler. IC olarak bölgede kalabalık veya güç sahibi olarak kabul edilirler. Rol yapanların bu durumu dikkate alarak rol yapması gerekmektedir.

 - İllegal birlikler güvenli bölgelerde hood alanı seçemezler.
 - Birlikler kazandıkları hood onayını başka birliklerin kullanımına açamaz.
 - Geçmişte hood onayı kazanmış bir birlik tekrar aktif olduğunda resmi olarak hood onayı verilmeden, hood onayına sahipmiş gibi hareket edemez.

* Onaylı Hood bölgelerine saldırı kuralı

 - Saldırı rolünü yapacak birlik yetkilisi oyunda olmak zorundadır.
 - Saldırıya uğrayacak birliğin yetkilisinin oyunda olmasının bir önemi yoktur.
 - Saldırı yapacak taraf en az 3 kişiden oluşmalıdır.
 - Bir birlik, karşı bir birliğe günde en fazla 2 kez saldırı yapabilir. Her saldırı arası en az 2 saat geçmesi gerekir. Saldırı sırasında hood bölgesinde en fazla 10 dakika durulabilir. Bölge 10 dakikadan fazla işgal edilemez.
 - Saldıran taraf, saldırıya uğrayan kişileri hood bölgesinde gasp edemez, kaçıramaz. Bu gasplara silah ve uyuşturucu da dahildir.

 • Diğer

* Oyun içerisinde OOC konuşmak kesinlikle yasaktır. Bazı durumlarda örneklendirmelerle; OOC durumun IC’ye taşınması ekstrem durumlarda kabul edilebilir. – Örneğin mikrofon cızırtısı çok yüksek : Kişi karşısındakine : “Aşırı rüzgarda kaldık, sesini zar zor duyuyorum” gibi basit çözümlerle durumu anlatabilir.


 

 • Like 34
 • Thanks 15
 • Sad 1
Link to post
Share on other sites
 • RRaene changed the title to Sunucu Kurallarımız
 • RRaene locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...