Jump to content

SS editleme nedir, nasıl yapılır ve SS editlemeye neden başvuracağız?

vegoraX

Recommended Posts

Ekran görüntüsü editlemeye neden başvuracağız?

Kısaca, onaylı oluşum politikasına geçildiği için aktifliğinizi göstermeniz adına "Birlik Tanıtımı" adlı bölümden oluşum şablonunuza bol bol rollerinizden kesitler atmanız gerekmektedir. Ben de sizler için bu rehberi hazırladım, umarım açıklayıcı ve olumlu düşüncelerinizin olduğu bir çalışma olmuştur. İyi roller, keyifli oyunlar Eightborn ahalisi 🙂

PhotoScape

1- PhotoScape adlı programı indirip yükledikten sonra düzenle adlı bölüme tıklıyoruz. Bölüme tıkladıktan sonra, sol üstte klasörler belirir.C:\Program Files (x86)\Steam\userdata\311090330\760\remote\218\screenshots  bu bölümden de aldığınız ekran görüntülerine  ulaşacaksınız ve istediğiniz bir fotoğrafa sol tıklayıp işleme başlamış olacaksınız.

Ben SA:MP zamanımda chati kapatıp ekran görüntüsünü alırdım fakat FiveM'in şu an bir chatlog klasörü bulunmadığı için isteseniz de istemeseniz de chatle birlikte işleminizi yapmak zorundasınız. Fakat görüntü kirliliği açısından ben pek tavsiye etmiyorum, aşağıda önereceğim programla kesin olmamakla birlikte bu sorunu çözebiliriz diye umut ediyorum.

2- İstediğimiz resmi açtık. Şimdi ise,alttaki menülerden "Kırp"
 yazana basıyoruz. Bastıktan sonra, sol altta serbestçe kırp adlı bir seçenek var. Oraya da sol tık bastıktan sonra  hafif yukarı çıkıp "oran-boyutu ata" kısmına geçiyoruz. Size kaça kaç bir çözünürlük yapmak istediğinizi soracaktır. Ben zamanında 1200x500 yapıyordum veya 1000x500. Tavsiyem 900 ve üstünde bir çözünürlük yapmanızdır. İstediğimiz çözünürlüğü ayarlarken, istediğiniz şekilde fotoğrafı kırpabilirsiniz.

Evet, Fotoğrafımızı kırptık. Tamam deyip bitirdik. Şimdi ise, "Ev" adlı bölüme tıklıyoruz. Burada dilerseniz çerçeve veya efekt ekleyebilirsiniz. Film Efekti yazan bölüme basarak efekt, sol altta çerçeve yok bölümüne basarak da çerçeve ekleyebilirsiniz. Unutmadan geçmiyeyim,
 her SS'e film efekti ekleyemeyebilirsiniz, çok karanlık gözükebilir. Ben genellikle efekt kullanmanızı da pek tavsiye etmem fakat cenaze rolleri, karanlığı simgeleyen rollerde siyah beyaz temayı kullanırsanız olaya renk katmış olacağınızın da altını çizmekten kaçınmam.

Efekti de yaptığımızı varsayalım, ev bölümünün yanında bulunan "Nesne" yazılı yere giriyoruz ve "dağlı, güneşli"simgeye tıklıyoruz. Foto deyip oradan oluşumunuzu simgeleyen amblemi, objeyi veya ekran görüntüsünü renklendirebilecek herhangi bir şeyi koyabilirsiniz, ayriyeten saydamlığını da ayarlayıp bu işlemi sonlandırabilirsiniz.

Araçlar kısmı da var fakat orayı kullanmayacağımız için hiç girmiyorum

Anlattığım her şeyi yaptıktan sonra sağ altta bulunan "Kaydet" yazısına tıklayıp programdan çıkış yapabilirsiniz.

LSRP+

İlk maddede belirttiğim "Chat olmadan ss alın" cümlesini bu programla açıklığa kavuşturacağım.

LSRP+ adlı programımıza geçiyoruz. Uygulamayı açtığınızda, sizi bir giriş bölümü karşılayacak. Orada "Continue As Guest" yazılı bir bölüm var, oraya tıklayacaksınız. Ardından, sol üstteki Screenshot Editor adlı yere tıklıyoruz. Sonra sol yukarıdaki Edit Screenshoot yazısına aynı işlemi uyguluyoruz. Edit Screenshot dedikten sonra ise, açılan sekmeden kaydettiğimiz fotoğrafı bulup seçiyoruz. Bölüm, yukarıda belirttiğim konumla aynı olacaktır.

Fotoğrafı açtıktan sonra, altta Chat Settings gibi şeyler olacak. Fotoğraf ilk başta tam boyutu ile gelmiyor. PhotoScape üzerinden kaça kaç kırptıysak, yan ve üstlerden fotoğrafı o orana denk gelecek şekilde genişletiyoruz, daraltıyoruz.(Tüm oranların aynı olması gerekiyor aksi taktirde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.) Beyazlık oluyorsa, fotoğrafı gereğinden fazla büyütüyoruz demektir. Zaten yukarıda boyutun kaça kaç olduğu gözüküyor. Oradan bakıp ona göre genişletebilirsiniz.

Bu uygulamada tek kitlendiğim yer, FiveM üzerinde chatlog olup olmaması eğer yoksa bu programı muhtemelen es geçeceğiz fakat ben yine de içini dışını eksiksiz bir şekilde anlatmak istiyorum.

Chatlogumuzu açtıktan sonra, Set Chat'e tıklıyoruz ve bize bir pencere açılıyor. Ardından, tekrar chatlogumuza dönüyoruz. Chatlogumuzda almak istediğimiz yeri seçip, Ctrl+C kombinasyonunu kullanıyoruz. Kopyaladığımız chatlog metnini, Set Chat menüsüne yapıştırıyoruz.

Ben Chat Settings üzerinde Font Size büyüklüğünü 10 11 arası  yapardım, siz istediğinizi kullanabilirsiniz tabii uygulamayı kullanabiliyorsak... 🤡

LSRP+ içerisinde kullanacağınız emote renk kodları nelerdir?

- {98bd9a} bu kod, do kanalının rengidir. Cümle başına getirerek kullanabilirsiniz.

"*" bu işaret, oyun içi me kanalının rengini belirler. Cümlenin başına koyduktan sonra bir boşluk bırakarak emotenizi yazabilirsiniz. (Sunucuda kullanılan rengi kendisi saptayıp ekran görüntünüze uyarlıyor.)

PAINT.NET

PhotoScape benzeridir fakat ben bu programı kullanmanızı tavsiye ediyorum

Öncelikle, sol üstte bulunan "Görüntü" menüsüne geliyoruz.Tuval boyutu yazan bir sekme bulunuyor. Ardından, Dosya > aç adımlarını uygulayarak aldığınız ekran görüntüsünü CTRL+C CTRL+C+V kombinasyonlarını kullanacaksınız ve karşınıza Tuval boyutuyla birlikte sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Ve daha sonra sağ altta bulunan "Arka Plan" yazılı bölümün içerisindeki yeşil "+"sı bulunan görsele tıklayıp bir diğer ssi açmalısınız fakat developerlardan ricamdır, /blindme veyahut /kör yazdığımızda karanlık bir ekranla birlikte sadece chat gözükürse bu programı daha etkili bir şekilde kullanmamızı sağlayacaktır.Bu sistemin olduğunu varsayarak devam ediyorum:

Chatin ve rol kesitinin olduğu tabakayı oluşturduk, daha sonra rol kesitinde beğenmediğiniz bir obje veya görüntüyü bozan herhangi bir şeyi gördüğünüzde solda bulunan kare çerçeveli simgeye tıklayarak o bölgeyi şu şekilde çevreleyip delete tuşuna bastığınızda ortadan kaybolacaktır.

Ama dediğim gibi, etrafta hiçbir obje gözükmemesi gerekiyor. Gözüktüğü taktirde de şunun gibi bir manzarayla karşılaşmamamız söz konusu olamaz.

Spoiler

Yukarıda paylaştığım videoya bakarak ne demek istediğimi daha net anlayacaksınızdır. Okuduğunuz, incelediğiniz için teşekkür ederim. PAINT.NET üzerinde anlatabileceğim şeyleri pratiğe dökmem gerektiği için şu anlık aktaramıyorum fakat konu düzenlendiğinde gerekli video, sslerle birlikte her şey tamamlanacaktır. Ayriyeten rehber üzerinde kullandığım screenshotların hepsi zamanında benim tarafımdan çekilmiştir, herhangi bir şekilde alıntı yoktur. Üç beş gün içerisinde bolca ss toplayıp rehberi zenginleştireceğim. Şu anlık sonlandırıyorum, devamı geleceğinden şüpheniz olmasın. İyi günler, iyi forumlar!

ı bir çerçeve kullanacağım, Çerçeve Yok bölümüne tıklayarak.

4- Evet, ben bu seferliğine çerçeve ile yetindim. Şimdi ise, sağ alttaki kaydet butonuna basarak, kaydet diyoruz. Başka bir klasöre kaydetmek isterseniz de, Farklı Kaydet diyebilirsiniz.
Düzenlenme: vegoraX tarafından
  • Like 13
  • Thanks 1

• Recently Browsing   0 üye

• No registered users viewing this page.
  • Create New...